Важлива інформація
Відклична кампанія по заміні модуля подушки безпеки

HondaJet

Компанія Honda продовжує ставити перед собою нові задачі, щоб дарувати своїм клієнтам радість свободи руху. 

Розробляючи лінійку продуктів для землі та води, включно з автомобілями, мотоциклами й підвісними моторами, Honda планувала в перспективі піднести радість руху на небесну висоту. Щоб втілити ці мрії, компанія почала дослідження в галузі літакобудування в 1986 році, через 30 років після свого заснування. 

У 1993-му році спільно з Державним університетом Міссурі (ГУМ) Honda почала дослідження в галузі створення літака, фюзеляж якого повністю складатиметься з композитних матеріалів. Це призвело до появи на світ літака з назвою "MH-02", зібраного й випробуваного спільно Honda і ГУМ. У 1999-м почалося розроблення турбогвинтового реактивного двигуна HF118 із силою тяги в діапазоні від 1000 до 3500 об/хв. Це компактний легкий двигун із низьким рівнем викидів й ефективним споживанням палива.

І вже з червня 2002 року Honda почала випробування двигуна HF118 на значних висотах. Із грудня 2003 року HondaJet виконав свій перший випробувальний політ. Світовий дебют літака HondaJet відбувся на авіашоу EAA Airventure-2005 у м. Ошкош, штат Вісконсин, США. А в 2006 році на цьому ж авіашоу компанія Honda оголосила про початок серійного виробництва літака HondaJet.

Про старт продажів цього легкого реактивного літака в Європі Honda Aircraft Company, Inc. оголосила на європейській виставці бізнес-авіації European Business Aviation Convention & Exhibition (EBACE) у 2008-м році.

У 2010 році, паралельно з літними випробуваннями першого HondaJet, що відповідного до стандартів ФАА, були проведені випробування на міцність другого HondaJet, щоб перевірити різноманітні показники, в тому числі тривкість фюзеляжу. Тести продемонстрували прогрес у напряму до сертифікації літаків ФАА. 
В березні 2011 року були проведені літні випробування, на яких перший HondaJet, що відповідає стандартам ФАА, досягнув максимальної швидкості в 787 км/год, перевищивши задану на 9 км/год. Під час пробного польоту в квітні 2011 року HondaJet піднявся на свою максимальну висоту – приблизно 13 000 м, таким чином довівши свої високі експлуатаційні характеристики. 

В листопаді 2011 року третій HondaJet, відповідний до стандартів ФАА, успішно виконав пробний політ.

У травні 2012 року вже четвертий HondaJet, відповідний до стандартів ФАА, успішно побував у повітрі, а в травні 2013  – п'ятий.

Влітку 2013 року два літака HondaJet виконали польоти перед глядачами авіашоу Асоціації Експериментального Літакобудування (EAA) «AirVenture» в м. Ошкош, штат Вісконсин, США. Того ж дня два літака, відповідні до стандартів ФАА, червоний і синій, виконали живописний груповий політ на честь авіашоу та 500 000 глядачів, що   зібралися на цьому святі авіації.

У HondaJet об'єднано багато інноваційних авіатехнологій, включаючи унікальну конфігурацію кріплення двигуна на крилі, яка суттєво підвищує потужність і паливну ефективність літака й суттєво зменшує аеродинамічний опір. Цей інноваційний підхід до дизайну корпуса дозволяє знизити зовнішні шуми, а також збільшити салон і вантажний відсік. HondaJet приводиться в дію двома паливоощадними турбовентиляторними реактивними двигунами GE Honda HF120.

 Основні характеристики HondaJet

Максимальна крейсерська швидкість

778 км/год

Максимальна крейсерська висота

приблизно 13 106 м

Герметизація

приблизно 0,59 атмосфер

Дальність польотів 

Дальність польоту за ППП (за НАДА), четверо людей на борту

2 185 км

Швидкість набирання висоти

приблизно 1 216 м/хв

Зліт і посадка

Злітна дистанція

1 219 м

Посадкова дистанція

менше 914 м

Вантажність

Із носовим відсіком

приблизно 254, 9 л

Із хвостовим відсіком

приблизно 1614,1 л

Зовнішні розміри

Висота

4,54 м

Двожина

12,99 м

Розмах крила

12,12 м

Внутрішні розміри кабіни

Висота

1,46 м

Довжина (від передньої герметичної перегородки до хвостової)

5,43 м

Ширина

1,52 м

Конфігурація

Типова

1 член екіпажу + 5 пасажирів (2 члена екіпажу + 4 пасажири)

Альтернативна

1 член екіпажу + 6 пасажирів (2 члени екіпажу + 5 пасажирів)

 

ЦІКАВІ ФАКТИ Й ЦИФРИ ПРО HONDAJET

Покриття фюзеляжу

Навіть найдрібніші недоліки поверхні можуть негативно відбитися на аеродинамічних характеристиках літаків, що літають на великих висотах. На заводі, де виготовляють HondaJet, перший шар покриття спочатку наноситься на фюзеляж у приміщенні з горизонтальним потоком повітря, де той циркулює від носа до хвостової частини літака. 

Такі забруднення, як пил і крапельки фарби, змиваються на підлогу й прибираються через збіжник, щоб не потрапили на шар покриття. 

Далі верхній шар наноситься у приміщенні з нижнім дуттям, де повітря циркулює від стелі до підлоги, щоб крапельки не пристали до фюзеляжу. 

Розділення процесу фарбування на два етапи уможливило досягнення найвищої якості й в аеродинаміці, й у зовнішньому вигляді літака. 

Виразна кольорова гамма HondaJet

Виразна кольорова гамма HondaJet вперше була застосована на першій тестовій моделі в 2003 році. Коли цей літак був представлений у 2005 році на «AirVenture», найбільшому авіашоу в США, він дістав похвалу від фанатів авіації, отримавши такі захоплені коментарі, як "Я ще ніколи не бачив такого гарного літака!".

Модель для масового виробництва буде мати таке ж виразне фарбування; окрім початково синіх моделей будуть доступні сріблясті, червоні й жовті. 

Додаткова роль крил

Крила допомагають піднімальній силі літака – силі, необхідній, щоб він злетів. А для чого ще служать крила літака? 
Для зберігання палива.
Як правило, крила розташовані поряд із центом ваги літака. Внутрішній простір крил ідеально підходить для встановлення паливних баків, оскільки там досить місця і їхнє розміщення означає, що споживання палива буде мінімально впливати на центр ваги літака. А також це зменшує навантаження на кріплення крила. 

Вага палива, розташованого в крилах, збільшує направлену вниз силу, що діє на них. Ця сила допомагає полегшити дію сили, направленої вгору, що діє на основу крил під час польоту. Відповідно, паливні баки відіграють роль у зменшенні напруження на кріплення крила.

Крила HondaJet

На HondaJet встановлюють крила із природним ламінарним обтіканням, конструкція яких розроблена компанією Honda окремо. Природно, паливні баки літака розташовані всередині них. Крила HondaJet із природним ламінарним обтіканням не тільки збільшують швидкість польоту, а ще й мають більшу відносну товщину, ніж крила інших літаків такого ж класу, що дозволяє розташовувати в них більше палива. 

Вимірювання швидкості польоту

Швидкість наземного транспорту, наприклад, автомобіля, вимірюється тим, як швидко крутяться його колеса. Але у випадку з літаком швидкість його руху вимірюється іншим – повітряним потоком, що його обдуває під час польоту. 

Пристрій, що вимірює такий повітряний потік, називається трубка Піто – не честь її винахідника, Генрі Піто.

Трубка Піто вимірює швидкість повітряного потоку за допомогою вирахування динамічного тиску, який отримують, віднявши оточуючий тиск повітряного потоку (статичний тиск), вимірюваний через маленький отвір збоку, від тиску повітря в трубці попереду пристрою (тиск у критичній точці).   

Трубки Піто на HondaJet 

Усього їх три: дві справа й одна зліва. Одна з тих, що справа, – запасна.

Вони встановлені там само, де й на комерційний авіалайнерах, але які швидкості вони вимірюють!
Перша модель HondaJet, що пройшла випробування ФАА, досягла максимальної швидкості 787 км/год, перевищивши планову в 778 км/год! (березень 2011 року)

Максимальна висота польоту

Літаки бізнес-класу літають на великих висотах через такі переваги:

Швидкість вище

Менший опір повітря у верхніх шарах атмосфери дозволяє досягати високих швидкостей руху. 

Економія палива більша

Менший опір повітря означає, що двигунові треба менше потужності, ніж на менших висотах, а це підвищує паливну економію. 

Політ м'якший

На великих висотах на літаки менше впливає погана погода й турбулентність від реактивних потоків, що сприяє м'якому перельоту.  

Модель HondaJet, що пройшла випробування ФАА, досягла першокласної максимальної висоти польоту – 13 000 м завдяки неперевершеній тривкості фюзеляжу на цільному корпусі з вуглецевого композиту (травень 2011 року).