Безпека дорожнього руху: Регулювання світла фар

З настанням осені і скороченням тривалості світлового дня автомобілісти більше часу проводять в русі з включеним світлом фар. Більшості водіїв знайома неприємна ситуація, коли в потоці зустрічного транспорту знаходиться автомобіль, у якого напрямок ближнього світла однієї або обох фар вище нормального.

Сліпучий ефект від фар такого автомобіля може спровокувати дорожньо-транспортну пригоду із зустрічними автомобілями. На заміських дорогах така небезпека стає ще вище, так як, і якість дорожньої розмітки не завжди відповідна, і зовнішнє освітлення дороги, в основному, відсутнє. Крім небезпеки засліпити інших, для самого водія такого автомобіля погіршується освітлення по ходу руху, що підвищує ризик не вірно оцінити дорожню обстановку або не помітити перешкоду на дорозі і потрапити в ДТП. У погану дощову погоду, в тумані або під час снігопаду невідрегульовані фари можуть спровокувати ефект світловий завіси. 

Не менш небезпечним може бути і стан фар, при якому напрямок ближнього світла нижче норми. Це обмежує видимість для водія і підвищує ризик втратити контроль над дорожньою ситуацією і здійснити ДТП.

Очевидно, що, щоб уникнути такої проблеми, водієві слід регулярно здійснювати перевірку і регулювання рівня світлових пучків фар автомобіля, про що містяться рекомендації в Інструкції з його експлуатації.

Якщо в багажному відсіку автомобіля часто транспортують важкі вантажі або буксирують причіп, необхідність такого регулювання особливо актуальна.

Для автомобілів, обладнаних ручним регулятором рівня світлових пучків фар, досить скористатися перемикачем для вибору вертикального кута їх нахилу, який розташований на панелі приладів. Залежно від кількості пасажирів і багажу, слід вибрати одне з положень регулятора і встановити відповідний напрямок світлових пучків.

Більшість сучасних моделей автомобілів комплектуються фарами з високо-розрядними (ксеноновими) лампами (HID). Такі фари оснащуються системою автоматичного регулювання напрямку світлових пучків. Ця система дозволяє зберігати встановлений напрямок світла фар без участі водія, незважаючи на зміни нахилу автомобіля, як в русі, так і в статиці. Зазвичай така система складається з блоку управління регулюванням напрямку фар, датчиків рівня передньої і задньої підвіски, лівого і правого електродвигунів регулювання напрямку фар.

Працездатність елементів системи регулювання рівня світлових пучків фар, як будь-якого механізму, залежить, в тому числі, від періодичної перевірки їх технічного стану і своєчасного обслуговування. Наприклад, датчики рівня підвіски піддаються дії агресивного вологого середовища, від чого можуть постраждати металеві тяги і контакти електричних роз’ємів. Обробка цих частин захисним мастилом дозволить уникнути пошкоджень і забезпечить безперебійну роботу всієї системи. Теж стосується і електричних роз’ємів електродвигунів регулювання напряму фар. Якщо в процесі експлуатації порушується їх герметичність, то під впливом вологи кородує і руйнується контактна група. На жаль, відновлювальний ремонт в такій ситуації може виявитися досить витратним, так як не обмежиться заміною роз’єму, а буде потребувати заміни всього джгута електропроводки.

Настійно рекомендуємо всім водіям звернути увагу на описані вище нюанси і не упускати можливість провести огляд і обслуговування системи регулювання рівня світла фар при черговому візиті до офіційного дилера Honda або звернутися за такою послугою цілеспрямовано. Це гарантовано забезпечить Вам впевненість за кермом і комфортне освітлення шляху на заданій дистанції у будь яких дорожніх умовах.