Японська кухня. Мистецтво поєднання п'яти елементів.

  І сьогодні мова піде про японську кухню. Сподіваємось, що пізнання тонкощів світогляду країни сонця, що сходить, допоможе нам припідняти завісу таємничості та більш детально осягнути культуру та традиціі народу Японії, успіхами та досягненнями яких захоплюється увесь світ, включно з Україною.

  Сервірування та подача страв в японській кухні має надзвичайно важливе значення. Це стосується будь-якої страви, незалежно від того, де ви обідаєте — від простої їдальні до закладів високої кухні. Японці вважають, що якщо страва подана «as it is”, тобто такою, як вона є – очікувати на витончений смак не варто.
  «Йосооу» (яп. 装う/粧う -よそおう, «to dress up», ornament)– термін, який означає подачу страви та регламентує її візуальний вигляд. Створення гармонії кольору, форми та текстури страви є важливим фундаментом, де кожен елемент відіграє надзвичайну роль: від гарніру до форми посуду, в якій страва подається.

  В найкращих проявах Дзен Буддизму, у страві має бути «Ма» (яп. 間、ま-ma, space) — ключовий елемент, який закликаний залишити слід у
  вашій пам’яті від страви.

  У визначенні перфектної страви ключовими елементами є як 5 кольорів: чорний (або темно-фіолетовий), білий, червоний (або помаранчевий), жовтий та зелений, так і 5 технік приготування: варіння, приготування на грилі, смаження, тушкування та подача страви або окремих елементів в сирому вигляді.

  Також для гармонії смаку потрібно ,щоб у страві поєднувались всі 5 смаків – солодкий, солоний, кислий, гіркий та пікантний.
  Та не все так просто в країні сонця, що сходить)).

  Цікаво, що люди багато століть відчували пікантний смак, однак ні описати його зрозумілими термінами або коректно назвати не вдавалось. Саме він і став тим п’ятим елементом, що робить японську кухню відмінною від усіх інших. Для досконалого смаку в страві він має бути саме в японському значенні і для його опису використовується особливий термім «Умамі” (яп. 旨味, うまみ-umami) що в перекладі означає «досконалий смак/апетитний смак». Ось він і є відмінною смаковою рисою саме японської кухні.

  Цей смак можна описати як м’який, трохи солонуватий, але не солоний, трохи гострий, однак не гострий в традиційному відчутті смаку, він не схожий ні на один з чотирьох раніше відомих смаків. Саме цей смак і робить страву довершеною, допомагаючи всім смакам розкритися в найкращому іх поєднанні.

  Основним інгредієнтом для отримання умамі є даші — насичений бульйон з водоростей комбу або мілкої стружки тунця, паста місо та ферментований соєвий соус. Також цей смак яскраво виражений в сирі пармезан, помідорах, грибах та деяких інших продуктах харчування.

  Мистецтво гармонійного поєднання всіх п’яти елементів вивчається японськими кухарями протягом довгого часу, а інколи і всього життя, що є запорукою безперервного вдосконалення мистецтва гармонії смаків.

  Сподіваємось, що ви також маєте свої «родзинки», які роблять страви та життя насиченими та яскравими.
  Бажаємо нам усім вдосконалення своїх вмінь та навичок, щоб в результаті створювались шедеври як на кухні, так і в житті.