Мотор BF80

  Мотор BF80

  Honda BF80 має чотирициліндровий рядний двигун об’єму 1496 см3 із одним розподільчим валом над блоком циліндрів компонування SOHC (Single Over Head Cam) з чотирма клапанами на циліндр. Двигун базується на автомобільному двигунові Honda Jazz. Блок циліндрів повністю виготовлений із алюмінієвого сплаву, завдяки чому вага мотора в найлегшій модифікації становить лише 163 кг. Коромисла клапанів не потребують прецизійних регулювань та експериментального підбирання найкращої позиції. За подання палива в камери згорання відповідає система PGM-FI (Programmed Fuel Injection) – програмна інжекційна система впуску, що є, по суті, розподіленою послідовною електронною інжекційною системою. Система розподіляє із точністю розраховану кількість палива в кожну камеру згорання з урахуванням режимної завантаженості двигуна. Мікропроцесорний модуль ECM (Engine Command Module) системи PGM-FI збирає інформацію із сенсорів, розміщених у відповідальних вузлах двигуна для коригування пропорції повітря/бензин і коригування запалювання як у момент запуску, так і на всьому діапазоні обертів. Система забезпечує двигунові впевнений запуск, налагоджену роботу, високі технічні показники та знижену витрату палива. Технологія  BLAST (Boosted Low Speed Torque) – збільшений крутний момент на низьких обертах, що застосовується тепер на моделях моторів 40 к.с. і вище, вперше була представлена в 2006 році саме на підвісних моторах Honda BF80/BF100.

  Технологія BLAST включає MBT (Minimum advance for Best Torque) – мінімальне випередження для забезпечення максимального крутного моменту. Принцип роботи цього приладу заснований на базовій теорії запалювання у двигунах внутрішнього згорання. Цей прилад прив’язує випередження запалювання до пропорції повітря/бензин. Зважаючи на це, мікропроцесор встановлює оптимальне значення кута випередження, одночасно відслідковуючи мінімальне випередження запалювання на межі детонації, що може бути досягнуте за збагаченої паливної суміші в діапазоні повних обертів, для чого зрушує момент запалювання вперед до межі (27°) для отримання максимального крутного моменту. Сенсор детонації постачає мікропроцесорові необхідні дані для розрахунку. Як наслідок, пришвидшення на низьких обертах зростає. Різка зміна обертів активує систему BLAST, що миттєво зміщує вперед момент запалювання. Збільшується «вибухова сила» в камерах згорання, а значить, додаткова потужність дозволить човнові швидше вийти на гласування.

  Ще одна цікава технологія, що застосовується на BF80/BF100. Це технологія роботи двигуна на збідненій суміші – Lean Burn Control. Технологія дозволяє збільшити ефективність згорання палива за рахунок подання в камери згорання збідненої паливної суміші. Як завжди, елементом зворотного зв’язку системи є сенсор кисню, за допомогою якого модуль керування ECM проводить всі розрахунки, пов’язані зі збідненням паливної суміші. Згорання відбувається на суміші з пропорцією повітря/бензин від 14,7/1 до 18/1, замість розрахункових 14,7/1. Таким чином витрата палива на крейсерських швидкостях знижується на понад 20%.

  Маховик моторів BF80/BF100 не міститься на звичному місці згори колінвалу, а розміщений знизу під блоком циліндрів. Така конструкція зміщує вниз центр ваги мотора, що позитивно впливає на керованість, маневровість судна й зниження вібрації. Завдяки такій конструкції електростартер перевернутий донизу. Він розміщений в герметичній камері, що захищає бендикс від контакту з іншими елементами. Генератор, система запалювання та інші важливі електронні компоненти розміщені майже на самій горі двигуна, що забезпечує їм найкращі температурні умови та більшою мірою захищає від вологи.

  Редуктор мотора зазнав значного перероблення. Його корпус має обтічну форму, завдяки чому знижується супротив потокові води. Також суттєво знижується дельфінування корпуса човна й мінімізується розбризкування. Як результат – кращий розгін і максимальна швидкість. Подовжена антикавітаційна плита сприяє утриманню водяного потоку на гребному гвинті для мінімізації, знову-ж таки, дельфінування. Передня бризкова плита зменшує ефект розбризкування, створюваний днищем човна, що знижує кількість бризок, які потрапляють на палубу й кабіну. Збільшений коефіцієнт редукції 2,33:1 дозволяє застосовувати гребні гвинти з досить великим діаметром у 14 і 15 дюймів для переміщення човнів із великим завантаженням.

  Система охолодження має три незалежних контури: контур охолодження блоку циліндрів, голівки блоку циліндрів та випускного колектора. Помпа оливи трохоїдного типу запускається від колінвалу. Такі ж помпи застосовуються на автомобілях. Запатентована система нелінійних гумових опор двигуна забезпечує низький рівень вібрації на всьому діапазоні обертів. Застосовуються амортизатори подвійної щільності. Багатошаровий процес фарбування захищає від корозії в агресивному морському середовищі. Фарба наноситься на алюмінієвий сплав  Honda, що підлягає спеціальному обробленню ізолюючим матеріалом. Далі наноситься епоксидне ґрунтування, а потім – шар акрилової компоненти металіку й завершальний шар акрилової фарби.

  Оливний фільтр розміщений високо на двигуні й легко доступний. Здвижна пластина в підденні дозволяє легко й швидко дістатися до його нижньої свічки. Є порт для промивання двигуна прісною водою. Для запобігання ламання двигуна мотор обладнаний комплексною системою попередження.  Система застосовує аудіовізуальні сигнали попередження й обмеження обертів за перегрівання, низького тиску оливи й перевищення максимально допустимих обертів. BF80A / BF100A — перші підвісні двигуни Honda, котрі будуть оснащені функцією нагадування про чергове технічне обслуговування.

  Технічні характеристики BF80

  ДВИГУН
  4-тактний SОНС, 4 циліндра, 16 клапанів
  Рабочий об’єм двигуна (см3) 1496
  Діаметр Х Хід поршня (мм) 73 х 89,4
  Кількість клапанів 16
  Діапазон обертів (об/хв) 5000-6000
  Номінальна потужність к.с. (кВт) 80 (58,8) при 5500 об/хв
  Система охолодження водяне охолодження (з термостатом)
  Система живлення електронне впорскування палива PGM-FI (Programmed Fuel Injection)
  Система запалювання електронне керування
  Система випуску в воду через ступицю гребного гвинта
  ПРИВІД
  Передатне відношення 2,33 : 1
  Позиції перемикання передач вперед-нейтраль-назад
  ОБЛАДНАННЯ
  Потужність генератора змінного струму 44 А, 12В
  Розмір гвинта (дюйми) опція
  Гребний гвинт: к-ть лопатей опція (3 або 4 лопаті)
  Наявність індикатора тиску оливи +
  Наявність індикатора перегріву +
  Наявність обмежника обертів +
  Наявність аварійного вимикача +
  Віддільник води/палива вбудований
  Керування дистанційне (комплектується окремо)
  Система запуску електричний стартер
  Довжина вала L або Х
  Наявність зворотнього обертання
  Виніс гвинта з води електричний (з гідравлічним приводом)
  Зміна нахилу двигуна електрична (з гідравлічним приводом)
  РОЗМІРИ
  Повна довжина (мм) 746
  Повна ширина (мм) 449
  Повна висота (мм) 1566 (L) — 1693 (Х)
  Висота транця (мм) 537 (L) — 664 (Х)
  Суха маса, кг:  
  — ультрадовгий вал
  — наддовгий вал 168 (без ваги гвинта)
  — довгий вал 162
  — короткий вал